Ευρωλίγκα: ΤΣΣΚΑ – Ρεάλ για την 22η αγωνιστική

Μεγάλη μάχη σήμερα στη Μόσχα για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μεταξύ δυο εκ των τριών επικρατέστερων φαβορί για τον τίτλο. ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρεάλ Μαδρίτης είναι οι δυο πολυνίκεις ομάδες της διοργάνωσης έχοντας και οι δυο μαζί 16 κατακτήσεις τίτλων στην Ευρωλίγκα.

ΤΣΣΚΑ (16-5)

Η τρίτη ΤΣΣΚΑ έχει μια νίκη λιγότερη από την σημερινή της αντίπαλο και αν επικρατήσει σήμερα θα ανεβεί στην δεύτερη θέση. Οι γηπέδουχοι θα προσπαθήσουν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να γυρίσουν σωστά την μπάλα στην επίθεση, ώστε να αποφύγουν τα αβίαστα λάθη που μπορούν να αποφευχθούν μοιραία, απέναντι σε μια ομάδα που το μεγάλο όπλο της είναι το σκοράρισμα στον αιφνιδιασμό. Ο playmaker της ΤΣΣΚΑ Σέρχιο Ροντριγκεζ θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά την πρώην ομάδα του, καθώς δεν είχε αγωνιστεί στη Μαδρίτη στο πρώτο ματς των δυο ομάδων για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ο Ισπανός έχει 11,6 πόντους και 5 ασίστ μ.ο. στα τρία τελευταία παιχνίδι της ρωσικής ομάδας.

Ρεάλ Μαδρίτης (17-4)

Ένα από τα κυρία χαρακτηριστικά ανάπτυξης της Ρεάλ είναι οι καλές άμυνες και στη συνέχεια η γρήγορη ανάπτυξη στο ανοιχτό γήπεδο ώστε να βρίσκουν απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα.

Ο Φακουντο Καμπασο πραγματοποιεί την καλύτερη χρονιά του στη Ρεάλ με 9,6 πόντους, 4,4 ασίστ και 1,5 κλεψίματα μ.ο. ανά αγώνα και η απόδοσή του θα παίξει σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι της Ρεάλ.

winmasters.gr: Ταχύτητα στις συναλλαγές, ασφαλείς πληρωμές και νόμιμο παιχνίδι

Αγώνας πρώτου γύρου
Με 15 εύστοχα τρίποντα σε 26 προσπάθειες, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να επικρατήσει με 88-93 μέσα στη Μαδρίτη στο πρώτο ματς των δυο ομάδων την 10η αγωνιστική. 24 πόντους σημείωσε ο Κορι Χίγκινς, από τους οποίους τους 20 τους έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο και άλλους 18 πόντους και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Γουίλ Κλάιμπερν στην δύσκολη νίκη μέσα στην Ισπανία. Από την πλευρά της Ρεάλ, 21 πόντους είχε πετύχει ο Φακουντο Καμπασο.

Εκτίμηση:
Ένα πολύ οριακό ματς μεταξύ δυο ισοδύναμων ομάδων που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ένα μικρό προβάδισμα δίνω στους Ρώσους λόγω έδρας.

Πρόταση: ΤΣΣΚΑ -5,5 -> 1,70 stoiximan