Νίκη των Μπακς επι των Καβαλίερς με σούπερ Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλη μια φορά ο ηγέτης των Μπακς και με 27 πόντους οδήγησε τα «Ελάφια» στην εντός έδρας νίκη απέναντι στους Καβαλίερς με 119-116 τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Για τους γηπεδούχους, που με τη νίκη τους αυτή διέκοψαν σερί 5 διαδοχικών ηττών από τους Καβαλίερς, έκτος από τον Γιάννη διακρίθηκαν επίσης ο Eric Bledsoe με 26 πόντους, ο Khris Middleton με 18 πόντους και 10 ασίστ και ο Malcolm Brogdon με 16 πόντους.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 39 πόντους, 7 ασίστ και 1 ριμπάουντ ενώ ο Kevin Love τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους για τους Καβαλίερς, για τους οποίους αυτή ήταν η δεύτερη μόλις ήττα στα 20 τελευταία παιχνίδια τους.

Μετα από ένα νωθρό ξεκίνημα οι Μπακς ανέβασαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν 39 πόντους καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγουν στο σκορ από τον αντίπαλό τους. Για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά στο σκορ στις αρχές του δεύτερου δωδεκάλεπτου με 41-40 και ενώ οι Κεβιν Λοβ και Λεμπρόν Τζέιμς βρίσκονταν στον πάγκο για τους Καβαλιερς.
Οι Μπακς όμως παρέμειναν ζεστοί και μετα την είσοδο του διδύμου στο τερέν και μάλιστα επέκτειναν τη διαφορά τους ακομα και στους 14 πόντους. Τελικά έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 69-58 έχοντας παρει ήδη 14 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Νωρίς στην τέταρτη περίοδο έσπασαν το φράγμα των 100 πόντων στη συνέχεια όμως κατέβασαν ταχύτητα δίνοντας το δικαίωμα στους Καβαλιερς να ξεκινήσουν την αντεπίθεσή τους.

Με το σκορ στο 103-83 υπέρ των Μπακς, οι Καβαλιερς με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έτρεξαν ένα σερί 24-3 και κατάφεραν μετα από πολυ ώρα να περάσουν μπροστά στο σκορ με 107-106. Ο Brogdon απάντησε με σουτ τριών πόντων και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα «Ελαφια», 3:38′ πριν το φιναλε. Στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Λεμπρόν και με ένα από τα γνωστά του κρεσεντα τριών πόντων οι Καβαλιερς προηγούνταν 113-112 δυο λεπτά πριν από το τέλος.
Ο Tony Snell απάντησε με τρίποντο στα 58,9 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια οι παίκτες του Κλίβελαντ αστόχησαν στην επίθεση. Οι παίκτες των Μπακς παραλίγο να κάνουν το λάθος στη δική τους επίθεση όμως ο Αντετοκούνμπο μάζεψε τη μπάλα και πέτυχε καλάθι και φάουλ. Ευστόχησε και στην βολή, έκανε το 118-113 στα 5,9 δευτερόλεπτα και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στα «Ελάφια».