Νορβηγία, Tippeligaen: Έρχεται με φόρα

Φοβερά και τρομερά πράγματα έκανε η Μόλντε την προηγούμενη αγωνιστική. Πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της πρωτοπόρου Μπραν με 0-4. Αν σκεφτούμε μάλιστα πως αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπραν στο πρωτάθλημα, η νίκη της ομάδας του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία. Τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν μάλιστα από τον ίδιο παίκτη μέσα στα πρώτα 21 λεπτά του αγώνα και αναφερόμαστε στον 17χρονό Χάλαντ. Πριν από αυτή τη νίκη μάλιστα είχε προηγηθεί το 3-0 επί της Στάμπαεκ και η απόσταση από την κορυφή έχει μειωθεί στους οκτώ βαθμούς. Επίσης αν υποθέσουμε ότι η Μπραν θα ξεφουσκώσει και πάρουμε ως σημείο αναφοράς την πρωταθλήτρια Ρόζενμποργκ, τότε πρέπει να πούμε ότι από αυτήν απέχει μόλις τέσσερις βαθμούς. Την Τετάρτη θα παίξει με την Γκλενάβον στη Βόρειο Ιρλανδία για το Γιουρόπα Λιγκ, αλλά δεν πιστεύουμε ότι δεν θα δώσει τη δέουσα προσοχή και σημασία στη σημερινή αναμέτρηση. Θα λείψει πάντως ο βασικός μέσος Όρσνες ο οποίος είναι τιμωρημένος. Σημαντική απουσία αλλά όχι ικανή για να την φρενάρει.

Η Βαλερένγκα έμεινε στο 2-2 εντός έδρας με την Μπόντο Γκλιμτ σε ματς που είχε μείνει πίσω στο σκορ, το γύρισε ολοκληρωτικά, αλλά τελικά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Με αυτό το αποτέλεσμα έχει μείνει για τρεις αγωνιστικές μακριά από τις νίκες και με το ζόρι κρατιέται πλέον στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Γενικότερα δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη ενώ εκτός έδρας στα τελευταία τρία δεν έχει καταφέρει να βρει δίχτυα έχοντας χάσει δύο φορές με 3-0 κι απέσπασε μία λευκή ισοπαλία. Επιστρέφει στην ενδεκάδα ο ποιοτικός μέσος Ιμπραΐμ, ο οποίος εξέτισε την ποινή του.

Με την κατάσταση που είναι οι δύο ομάδες στην παρούσα χρονική φάση, δύσκολα θα μπορέσει η Βαλερένγκα να κάνει τη ζημιά στη Μόλντε που μοιάζει να είναι αφηνιασμένη. Ο άσσος πληρώνει στο 1.73, δεν είναι και καμιά τρελή απόδοση, αλλά δεν βλέπουμε να σπάει.

ΜΟΛΝΤΕ-ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ: 1  @1,73  stoiximan